5 טיפים יעילים שיסייעו לך להימנע מוורטיגו

 5 טיפים יעילים שיסייעו לך להימנע מוורטיגו

על פי נתוני מומחים בכירים מטעם רשויות תעופה ברחבי העולם, ניתן לייחס כ-5%-10% מהתאונות בעולם התעופה לחוסר התמצאות מרחבי. 90% מהתאונות הללו הינן קטלניות. חוסר התמצאות מרחבי הינו תופעה שכיחה במהלך טיסה. אחרי הכול, אנו לא בנויים פיזית וקוגניטיבית להתמצאות במרחב האווירי. בסביבה הזרה הזו, מתחיל גופנו לחוות קונפליקטים שונים ברמה החושית כאשר אנחנו באוויר. במהלך טיסות הלילה, התחושה הזו יכולה להתגבר באופן ניכר. כשאין לנו אומדן נראה לעין שנוכל להיעזר בו כדי להשיב את האוריינטציה, הסיכון לוורטיגו הוא גבוה מאוד.

מהו ורטיגו?

לעתים קרובות משהיינו מצפים, טייסים עשויים להאמין במצב זה שהם מזדקרים מעלה כשהם למעשה צוללים אל עבר הקרקע. כאשר הם מוקפים רק בשחור הלילה ומנח הגוף שלהם אינו מצליח להעניק להם כל רמז האם הם נעים מעלה או מטה, לעתים הבלבול עשוי לגרום לטייס לפקפק אפילו בנתוני המכשור. למרבה המזל, יש דרכים למתן את השפעות הוורטיגו ולמנוע תאונות מסוכנות. אלו מספר טיפים שיסייעו לשמר התמצאות מרחבית.

לתת לעיניים זמן להסתגל

לתאי העין דמויי המוט נדרשות כ-30 דקות כדי להסתגל לחלוטין לחושך. חשוב שנוודא שלעיניים שלנו היה די זמן להסתגל לחשכה, דבר שיקל משמעותית על קשיי ההתמצאות. כדי לשמר היטב את ראיית הלילה הטבעית, מומלץ להימנע ככל הניתן ממבט אל אורות בהירים לפני הכניסה לתא הטייס ולהרכיב משקפיים בגוון אדום למשך 20-30 דקות לפני הטיסה.

להימנע מטיסות במזג אוויר סוער ללא הגדר מכשירים

אם טרם רכשת הגדר מכשירים, לא כדאי לנסות טיסה מבוססת ראייה כאשר קיימת אפשרות למזג אוויר סגרירי. בלילה או בראות מוגבלת, הדרך הטובה ביותר להימנע ממצב מסוכן היא באמצעות המכשירים שלך. השגת הגדר מכשירים עשויה להיות מאתגרת, אבל היא גם עשויה להתגלות כהשקעה חשובה בבטיחות שלך.

להימנע מתאורה בהירה

אורות בהירים יכולים לגרום לאפקט מסנוור וליצור הפרעות בתפיסת העומק. במקרים אלו, אנו עשויים להרגיש שאנו נמוכים מדי או קרובים יותר למסלול ממה שאנו במציאות. אמנם תאורת המסלול נועדה לסייע לך באיתור מסלול הנחיתה שלך, אבל מומלץ בחום להחליש אותה מן הרגע שאיתרת אותו, כדי לשמר התמצאות תקינה.

להיזהר מאשליות אופטיות

אשליות אופטיות רבות יכולות להתרחש במרחב האווירי. בעיקר כאשר טסים בלילה על פני נוף חסר מתאר עם אורות קרקע בהירים שנראים כמו כוכבים, כאשר טסים מעל ענן עבה כשאנו טסים בלילה בשמיים חשוכים וחסרי כוכבים. אשליות אלו עשויות לשטות במוח שלנו ולגרום לנו לדמות אופק או להפוך בין מעלה ומטה. מומלץ לסרוק את הנוף בעיניים כל הזמן מבלי להתקבע על אובייקט אחד למשך זמן רב מדי.

לסמוך על המכשירים שלך

לא משנה במה נתקלת במהלך הטיסה, הערובה הטובה ביותר שלך היא לחזור למכשירים. חלק ניכר מהתאונות יכולות להימנע אם רק נקפיד על הכלל הפשוט הזה.

אנו ב"איה תעופה" מציבים את הבטיחות כערך עליון. נשמח ללוות אותך בתהליך לרכישת הרישיון ולשתף אותך בידע הרב שצברנו לאורך השנים. לפרטים נוספים, ניתן להשאיר פרטים באתר.

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך