האם אכן קיים מחסור בטייסים?

האם אכן קיים מחסור בטייסים

בשנים האחרונות, נשמעת טענה רווחת כי הביקוש לטייסים חדשים הוא גבוה מאי פעם וכי חברות תעופה רבות מוצאות עצמן מתמודדות עם מחסור אקוטי בטייסים מיומנים. הביקוש הגבוה מאפשר לדור צעיר של טייסות וטייסים להשתלב בתעשייה וליהנות מתנאי העסקה משתלמים ונוחים. אם בעבר ההילה שאפפה את מקצוע הטיסה הפכה משרות אלו לבלתי נגישות בעליל, הרי שהשינויים מרחיקי הלכת הללו בתעשייה מהווים פתיחת דלת חשובה ומשמעותית.

אם שקלת לעבור הכשרת טייס ולחפש אחר משרה בתחום, אלו כמה נתונים ששווה לקחת בחשבון ושעשויים להפוך את החלום שלך לקרוב מאי פעם.

הסטטיסטיקה לא משקרת

עולם התעופה נמצא במשבר חסר תקדים. כיום יותר מאי פעם, נראה שהביקוש לטייסים חדשים גובר באופן משמעותי על ההיצע והמחסור בטייסים חל ברמה הגלובלית. רק בצפון אמריקה לבדה, זקוקות חברות התעופה למעל 200,000 טייסים חדשים. מכיוון שגודל ציי המטוסים ממשיך לגדול ברחבי העולם, לצד קצב הצמיחה השנתי המתגבר תדיר של ביקוש הנוסעים בנתיבי האוויר ברחבי העולם, נאלצות חברות תעופה רבות להפחית את מספר הטיסות שלהן. מדובר בהפסדים בלתי מבוטלים הנגרמים מחוסר היכולת לספק מענה לביקוש. לכן, חברות רבות משתוקקות לצרף לשורותיהן טייסים מיומנים ומוכשרים שיסייעו להן להרחיב את היקף פעילותן.

המחסור עשוי להוביל למשבר אקוטי בענף

באוגוסט 2017, נאלצה חברת הורייזון אייר, מבית אלסקה איירליינס, לצמצם משמעותית את תוכניות הטיסה שלהם וביטלו מעל 300 טיסות בחודש יוני לבדו. גם חברת טיסות החסך האירופית Ryanair ביטלה מעל 2,000 טיסות בתקופת הסתיו והסיבות העיקריות לכך היו מחסור בטייסים. במקרים מסוימים, הביא מצב זה חברות רבות לכדי פשיטת רגל.

למה זה בעצם קורה?

אחת הסיבות העיקריות למחסור בטייסים מנוסים, היא העליה בביקוש וכניסה של חברות רבות לשוק התעופה. עם זאת, גם הרגולציה הכבדה החלה כיום על הענף מונעת מטייסים רבים להיכנס אל התחום, בעיקר בארה"ב בה תקני ה-FAA דורשים שעות טיסה רבות ושלל תנאים והגבלות אחרים שהופכים את העסקת הטייסים למורכבת.

נראה כי הבעיה צפויה רק להחמיר

בשנים הקרובות, חלק גדול מאוד מהטייסים הנוכחיים יגיעו לגיל פרישה וישאירו אחריהם חלל שיהיה קשה מאוד למלא. נכון לשנת 2016, הגיל הממוצע של טייסים מסחריים ברחבי העולם נאמד בכ-45 שנים. בתוך גל הפרישה המתקרב, מרכזי ההכשרה לטייסים – מבתי הספר הצבאיים ועד מכללות התעופה הפרטיות – פועלות במרץ על מנת להכשיר את דור העתיד.

כדי להתמודד עם המשבר הזה, יהיה על חברות התעופה להגדיר מחדש את תנאי הקבלה שלהן ולהציע לטייסים החדשים תנאי שכר והטבות חדשות שימשכו אל הענף כוח איכותי ונלהב שיסייע במילוי אחר הביקוש שרק הולך וגובר בתחום.

רוצה לפתוח בקריירה מרגשת ויוקרתית בתחום התעופה המתרחב והמתפתח? צוות איה תעופה מזמין אותך ללמוד עוד על התהליך. לפרטים נוספים, ניתן להשאיר פרטים באתר ואנו נחזור אליך בהקדם.