רגע של מודעות עצמית – על הגורמים הרגשיים המשפיעים על הטיסה

הגורמים הרגשיים המשפיעים על הטיסה

כ-70% מהתאונות האוויריות נובעות מטעויות אנוש. המספר הזה עשוי להיראות גבוה באופן מבהיל, אבל אם נחשוב יותר לעומק על כלל הגורמים המשחקים תפקיד בטיסה, הנתון הזה לא אמור להפתיע. בטיסה, דיוק הוא מושג המפתח. כל טעות, ולו הקטנה ביותר, עשויה לגרום לאירועי בטיחות חמורים. לכן, המטוס הוא מכונה מדויקת באופן מופתי. הגוף והמוח האנושי לעומת זאת, על כל יתרונותיהם, הם בעלי יכולות מוגבלות. המודעות למגבלות הללו היא קריטית וככל שנוכל לבחון עד כמה הם משחקות תפקיד לקראת הטיסה הבאה שלנו, נוכל לשלוט יותר בבטיחות הטיסה. אלו כמה מהנקודות שכל טייס חייב לבחון לפני הכניסה לקוקפיט.

תקשורת לקויה

תקשורת לקויה מופיעה לעתים קרובות כאחד הגורמים האנושיים הקריטיים ביותר. תקשורת המתנהלת במערכות רדיו עשויות לפעמים להיות משובשות או בלתי ברורות. מקבל ההוראות עשוי לעתים לפרש את המסרים בצורה שגויה או לחילופין להניח כמובן מאליו שהמסרים שלו הובנו כהלכה.

כדי להימנע מאי הבנות, יש להעביר מידע מפורט לפני כל משימה, במהלכה ולאחריה. כשמדובר במסרים מורכבים, יש לרשום אותם ולתד אותם היטב בספר המטוס ובכל הרשימות הרלוונטיות. כדי להימנע ממורכבות יתר, יש לעשות שימוש ככל הניתן במשפטים קצרים וחד משמעיים. פרשנות ועמימות היא פתח לטעויות.

היעדר עבודת צוות

סביב כל טיסה מוצלחת, מעורב צוות רחב היקף הפועל בהיבטים רבים. לכן, עבודת צוות טובה היא חיונית לבטיחות. כדי ליצור צוות אפקטיבי, חשוב שכל ההיבטים לקראת הטיסה יידונו באופן פתוח ויובהר כי הדברים מובנים לכולם. ככל שיעד המשימה, הקריטריונים לתקשורת וכל ההיבטים הטכניים יוסדרו ויובנו, הסבירות שכולם יעבדו בצורה מתואמת ויעילה עולה משמעותית.

שאננות

ככל שאנו צוברים שעות טיסה, עשויה להיווצר זחיחות ותחושת ביטחון עצמי מופרז. כתוצאה מכך, תשומת הלב והעירנות עלולה להתרופף. ברגעים כמו אלו, אנו עשויים להחמיץ היבטים חשובים. במהלך הטיסה, חשוב לחפש כל הזמן אחר דברים שהחמצנו ולשמור על דריכות וערנות. תחושות כמו שעמום, עייפות וחוסר עניין, חשוב שנשאיר מחוץ לכלי הטיס.

מתח

מתח הוא במובנים רבים הצד השני של המטבע. דריכות יתר, חשש ועומס רגשי עשויים להסיח את הדעת לא פחות משאננות וזחיחות. מתח מהווה תופעה שכיחה כאשר עובדים בסביבה דינמית. עם זאת, כאשר המתח הזה מפריע ליכולתנו לבצע משימות בצורה ראויה, טעויות רבות עשויות לקרות. חשוב שנעשה עבודה פנימית משמעותית ונכיר היטב את הנטיות שלנו. ככל שנעשה זאת, נכיר טוב יותר את גורמי הלחץ שלנו. האם נדרש לך מעט זמן שקט לפני הטיסה? האם חשוב לך לטוס על בטן מלאה? אולי לעצום מעט את העיניים ולבצע תרגילי נשימה? כל מה שיאפשר לך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמך מאחורי הסטיק, עשוי להיות חיוני לבטיחות הטיסה.

למידת מיומנויות אסרטיביות תאפשר לעובד לומר 'לא', 'עצור!', ולתקשר חששות עם עמיתים, לקוחות וחברה. כישורים אלה חיוניים, וכאשר מועדים הם קריטיים, יש להשיג תמיד משאבים נוספים ועזרה בכדי להבטיח שהמשימה תושלם ברמת האיכות הנדרשת.

רוצה ללמוד עוד על בטיחות הטיסה? אנו מזמינים אותך להשאיר פרטים באתר ולהיכנס אל העולם המרתק של לימודי התעופה.

 

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך