הטובות לטיס: נשים צועדות בגאון אל עולם התעופה

הטובות לטיס: נשים צועדות בגאון אל עולם התעופה

בשנים האחרונות, נשים רבות שוברות את הסטריאוטיפ הרווח על פיו טיס הוא מקצוע גברי ומוכיחות שגם להן יש מקום בקוקפיט. עם זאת, על פי נתונים סטטיסטיים, שיעור הנשים הטייסות עומד כיום על כ-5% בלבד מכלל הטייסים המקצועיים. חברות התעופה, המתמודדות עם מחסור חמור בטייסים כיום, מניעות יוזמות לקידום השוויון המגדרי בענף על הכוללות תוכניות הכשרה ייעודיות, העמדת מלגות ושלל מהלכים נוספים שנועדו לעורר מוטיבציה בקרב נשים לזכות להכשרה במקצועות התעופה.

חסמים רבים עוד עומדים בדרכם של נשים אל השמיים

מעבר להנחות המגדריות, ישנם כמובן הכוחות הפוליטיים והארגוניים המעכבים את ההתקדמות. על אף העלייה הניכרת בשיעור הטייסים שהוכשרו במוסדות אזרחיים, חלק ניכר מהטייסים בחברות התעופה עברו הכשרה צבאית. כמסגרת בעלת מאפיינים גבריים מובהקים, המערכת מעודדת גברים רבים לרכוש את ההכשרה, בעוד נשים עדיין נאבקות לקבל מקום שווה, ובוודאי שאינן נהנות מנקודות פתיחה זהות. כמו בתחומי תעשייה רבים אחרים, היבטים תעסוקתיים כמו חופשות לידה ומגבלות בזמן היריון, עשויים גם הם להאט את התקדמותן.

אז כמה נשים זוכות היום לכנפיים?

על אף הנתונים העגומים האלו, נראה שהמגמה כיום אופטימית.             שיעור הטייסות עלה השנה ל-5.3% ברחבי העולם, עליה של 2.3% מאז 2016. אירופה מובילה את המגמה הזו, אך אחת המדינות המפתיעות ברשימה המובילה היא הודו, בהן תחום התעופה מושך נשים רבות להכשרה שטומנת בחובה תנאי עבודה מהטובים במדינה.

חברות התעופה מקבלות אל שעריהן יותר נשים מאי פעם

לפני מספר שנים, הגבירה EasyJet את מאמציה לגייס נשים לצוות הטייסים על ידי קידום שלל יוזמות לפיתוח המודעות וקידום ההכשרות בקרב נשים. גם לופטהאנזה הגדילה את שיעור הנשים בצוות האוויר שלה ל-7.1% על ידי פעילות יזומה להזמנת נשים לבית הספר לטיס אותו היא מפעילה. גם Wizz דיווחה לפני פרוץ המגיפה כי בכוונתה להכשיר דיילות במקצועות הטייס.

הקורונה עלולה לעצור את מגמת השינוי

אחת ההשפעות הדומיננטיות ביותר של מגיפת הקורונה, היא הצניחה במספר הטיסות. עובדה זו מציבה את ההתקדמות שנעשתה בענף התעופה בכל הקשור לשוויון הזדמנויות מגדרי בסיכון ניכר. כיום, נמצאות כ-15,000 משרות טייסים באירופה לבדה בסיכון. חברות מובילות בארה"ב מפטרות עשרות אלפי עובדים וגם חברות במזרח הצהירו כי בכוונתן לבטל אלפי משרות וביניהן מאות משרות טייס.

מהלך זה עשוי לקחת את ייצוג הנשים שנים אחורה. על פי נתוני ארגוני תעופה עולמיים, התעשייה איבדה עד כה כמעט 100 טייסות עקב פשיטות הרגל של חברות תעופה האחרונות. רק פעילות יזומה מטעם החברות הללו, מתוך מודעות לחשיבות הסוגייה הזו, תוכל לחולל שינוי. ככל שהמגיפה תשכך, התקווה היא כי מגמת העלייה תשוב. בסופו של דבר, מדובר רק בעניין של זמן.

גם את חולמת לשבת בתא הטייס? "איה תעופה" מזמינה אותך לחוות את עולם התעופה במסגרת מקצועית ובליווי מדריכי טיסה מובילים בתחומם. למידע נוסף, ניתן להשאיר פרטים באתר.

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך