הכשרת הטייס השוטפת – כל מה שצריך לדעת

הכשרת הטייס השוטפת

ענף התעופה הוא ללא ספק אחד הענפים הנתון לרגולציה המחמירה ביותר. כפועל יוצא מכך, טייסים הם בין אנשי המקצוע הבודדים הנדרשים לעבור הכשרה חוזרת ולהיבחן באופן סדיר על תחומי הידע והמיומנויות שנרכשו בתוכנית ההכשרה שלהם. הכשרת טייסים הינה מלכתחילה אחת מהתוכניות התובעניות והמורכבות ביותר שאדם עשוי לעבור בחייו. עם זאת, הטייס עשוי לגלות כי גם לאחר שעבר את הויה דולורוזה של קורס הטיס וזכה לרישיון, יהיה עליו להמשיך ולתרגל את הכשרתו למשך כל חייו. מדוע נדרשות הכשרות חוזרות ומה הן כוללות? צוות איה תעופה נכנס אל עומק התהליך.

לשם מה נדרשת הכשרה חוזרת?

המטרה העיקרית של תוכנית ההכשרה היא לשמור על בקיאות הטייס בכל היבטי הטיסה. הטייסים נדרשים להתמודד עם שלל תרחישים – ממצבי חירום וכשלים טכניים ועד לתיאור כלל פרוטוקול ההתנהלות בשגרה – כדי לבחון את היכרותם עם מערכות המטוס ואופן הפעלתן. בהתחשב בעובדה שבמהלך טיסה כל טעות עשויה להיות הרת אסון, ריענון נהלים זה הוא קריטי כדי לוודא שהטייסים נותרים דרוכים ומיומנים. בעולם התעופה – זחיחות היא האויב.

הכול מתחיל ונגמר בבטיחות בתחום התעופה. גם אם חברת תעופה נחשבת לאחת מהבטוחות בעולם ורק לעתים נדירות מתמודדת עם מצבי חירום, אנשי צוות האוויר שלה חייבים לדעת כיצד להגיב במקרים של תקלות במנוע, כיצד לבצע נחיתת חירום על מים או מה לעשות אם אחד הטייסים נעשה לפתע בלתי כשיר. הדרך היחידה להבטיח שהידע נותר טרי בראש וכי תגובתו של הטייס תהיה יעילה ומיומנת בכל עת, היא באמצעות תרגול מתמיד.

האם ההכשרה השוטפת תמיד חוזרת על עצמה?

למרות שהמבנה הכללי של ההכשרה מוגדר על ידי רשות שדות התעופה ונותר עקבי ברמת התוכנית, חברות התעופה עשויות לשנות את מערך ההכשרה מעת לעת כדי לשמור אותו עדכני ורלוונטי. הן מתבססות על מבנה התוכנית שניתן להן על ידי הרשות הרלוונטית, אך מתאימות אותו לסוג המטוס, אופי המשימות ולמגמות ודגשים עדכניים.

בנוסף, חברות תעופה רשאיות לבצע הכשרות נוספות ורבות מהן אכן עושות זאת. ההכשרה עשויה לכלול לימוד של תוואי שטח חדש או מסלולי נחיתה והמראה חשובים, תרגול וחידוד של כישורי הטייס, כמו טיסה בתנאי מזג אוויר בעייתיים או המראה ממסלולים בעלי תנאי שטח מאתגרים וכל תוכנית אחרת שתמצא חברת התעופה לנכון.

מה תכלול לרוב ההכשרה השוטפת?

הטייסים יתמודדו עם שלל תרחישים, מהצטברות כפור על מסלול ההמראה ועד לתקלות טכניות בגוף המטוס. בנוסף, יתורגלו שלל מיומנויות של הטייס, מכישורי התקשורת והמנהיגות של הטייס ועד יכולת קבלת ההחלטות בשטח.

צוות איה תעופה מזמין אותך לעבור הכשרה מקיפה ואיכותית שתכין אותך לקראת קריירה מבטיחה בעולם התעופה. למידע נוסף ולתיאום פגישה, ניתן להשאיר פרטים באתר עוד היום.

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך