המתחרות השקטות – כיצד נתמודד עם ציפורים במרחב האווירי?

המתחרות השקטות – כיצד נתמודד עם ציפורים במרחב האווירי?

כמעט ולא חולף שבוע ללא אירוע טיסה הקשור לציפורים ברחבי העולם. על אף שפגיעות ציפורים בכלי טיס גורמות לרוב לנזקים מינוריים עד אפסיים, לעתים קרובות משהיינו רוצים להאמין, הן עשויות לאלץ טייסים לבצע נחיתת חירום ולעתים אף מתרחשות תאונות. שדות תעופה בכל רחבי העולם נוקטות במגוון צעדים כדי להרחיק בעלי כנף כמה שניתן מסביבותיהם. עם זאת, הסיכויים למפגש עם ציפור במהלך טיסה, גם במרחק רב משדות ומנחתים, הינם סבירים למדי. כיצד הטייס וצוות הקרקע מתמודדים עם זה? כאן נבחן את הסיבות לאירועים אלו וכמה דרכים להימנע מהם.

מדוע התופעה נפוצה מאי פעם?

מעבר לעובדה שהמודעות לתופעה גבוהה יותר היום, נראה שישנו גידול אובייקטיבי משמעותי במספר אירועי פגיעת הציפורים במטוסים. ישנן כמה סיבות מרכזיות לתופעה הזו.

המטוסים שקטים מאי פעם

ככל שפעולת המנוע של המטוסים המודרניים נעשית רועשת פחות, כך ציפורים נרתעות פחות מלהתקרב אל כלי הטיס. כתוצאה מכך, הן עשויות לא פעם להתנגש בחלונות המטוס או במקרים המסוכנים יותר, להישאב אל כונס האוויר.

מספר הטיסות גדל

באופן טבעי, ככל שישנן יותר טיסות, כך קיימת סבירות גבוהה יותר לפגיעות ציפורים.

שינויים בבתי הגידול

ככל שתהליך העיור מתרחב במדינות המפותחות, כך ציפורי בר נאלצות לחפש בתי גידול חדשים לקנן בהם ולאסוף בהם מזון. לעתים קרובות, שדות התעופה הניחנים בשטחים פתוחים רבים, הופכים לאזור מועדף.

כיצד מתמודדים עם התופעה?

חברות תעופה מובילות מכשירות באופן קבוע את הטייסים כדי להתמודד עם מפגשים מול ציפורי בר וגם שדות תעופה בכל רחבי העולם נוקטות במגוון צעדים כדי להפחית סיכונים באופן ניכר. אלו כמה מהפתרונות הנפוצים ביותר שנעשה בהם שימוש כיום.

פתרונות פירוטכניים

רעש פתאומי וחזק הוא הפתרון הנפוץ ביותר שנעשה בו שימוש כיום כדי להרחיק ציפורים ממסלולי ההמראה והנחיתה. ברוב המקרים, נורים כדורי סרק מרובי אוויר כדי להפיק את הרעש, אך במקרים אחרים עשוי להתבצע שימוש בנורים או כדורים פירוטכניים המשלבים רעש חזק והבזק המרחיק את הציפורים.

פתרונות אלקטרוניים

קיימים מספר התקנים הפולטים תדרים על-קוליים שנמצאו יעילים בהרחקת ציפורים.

פתרונות ביולוגיים

בעוד שלרעשים פתאומיים ציפורים יכולות להתרגל, רובן לא יוכלו להישאר אדישות לנוכחות טורף מאיים בסביבתן. לכן, שיטה נוספת הנפוצה בארץ ובמדינות רבות אחרות בעולם הוא שימוש בבעלי חיים להברחת הציפורים. לרוב, נעשה שימוש בכלבים מאולפים או בחזירים.

הרחקת ציפורים באוויר

הכלי החשוב ביותר שעומד לרשות הטייסים בעת מפגש עם ציפורים באוויר, הוא מערכת התאורה. ישנם תדרי אויר ודפוסי הבהוב שונים שעשויים להשפיע יותר ביעילות על ציפורים שונות. כחלק מההכשרה של טייסים והיכרותם עם שדה התעופה, חשוב להתוודע לציפורי הבר שעשויות להיות מצויות בסביבה.

רוצה ללמוד עוד על דרכי ההתמודדות של הטייס עם אתגרים באוויר או בקרקע? "איה תעופה" מזמינה אותך להשאיר פרטים ולהכיר מקרוב את תוכנית ההכשרה לקבלת רישיון טיס פרטי.

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך