הסימולטורים של עתיד הכשרת הטיס

הסימולטורים של עתיד הכשרת הטיס

אנשי מקצוע בתחום התוכנה ואנשי צוות אוויר גם יחד, משקיעים מחשבה ומאמצים רבים בניסיונות לפתח סימולטורים מדויקים, חכמים ומתקדמים יותר. ככל שאמצעי ההדמיה העומדים לרשות מרכזי ההכשרה בעולם התעופה יהיו חכמים יותר, כך יוכלו התלמידים להתמודד עם סיטואציות מורכבות, ללמוד כיצד לשתף פעולה ולחוות תרחישי זמן אמת בתנאים המציאותיים ביותר, אך בסביבה בטוחה. טכנולוגיות המציאות הרבודה כבר מזמן מתפרשות הרבה מעבר לתחום הבידור ומשמשות כיום במגוון רחב של תחומי תעשייה – מפיתוח מוצר ועד ליישומים רפואיים. כעת, הן מניחות את היסודות לעתיד של עולם הסימולטורים להכשרות טייסים.

מודל תלת ממדי של סביבת הטייס

הולוגרמות, המשמשות במשך עשרות שנים בתעשיית הבידור, עשויות בקרוב להפוך לחלק מסביבת ההכשרה לתעופה. צוות סטודנטים באוניברסיטת אמברי-רידל לאווירונאוטיקה בארה"ב, מפתחים בימים אלו ממשק מציאות רבודה מבוסס הולוגרמות המפיק מודל תלת ממדי של מטוסי סילון. באמצעות משקפים ייעודיות, עובר הטייס בהכשרה בין מודלים שונים ויכול ממש לנוע בתוך מערכות המטוסים השונות. תהליך הלמידה נעשה אינטראקטיבי ומאפשר לנהל סימולציה לא רק של הטיסה עצמה, אלא גם להנגיש את ההיכרות עם גוף המטוס. השימוש במציאות רבודה מאפשר לשלב את האלמנטים האינטראקטיביים על סביבת המטוס האמיתית ולהשאיר את הטייס תמיד מחובר ל"עולם האמיתי".

סימולציית טיסה עם ערך מוסף

מודל הולוגרמה נוסף הנמצא בפיתוח מאפשר לתלמידים להסתכל על סביבת הקוקפיט בזמן אמת, להפעיל כפתורים ומתגים ולתפעל את המטוס בכל האופנים בהם היו עושים זאת בחיים האמיתיים. עם משקפי המציאות הרבודה, הם יוכלו אפילו לראות הדמיה של ידיהם מפעילים את המערכות ולחוות באופן הישיר ביותר את לוח הבקרה. בכל אלמנט המופיע לפנינו, נוכל לפתוח חלוניות מידע קצרות עם הסברים וללמוד על מערכות המטוס תוך ניסיון מעשי.

נכון להיום, הטכנולוגיה עוד בשלבי פיתוח וניסיונות, אך אין ספק שמדובר בניסוי שיכול ללמד אותנו לא מעט על מה שצופה לנו בעתיד הכשרת הטייסים ובעולם ההדמיות לתעשיית התעופה. טכנולוגיות מסוג זה אינן מחליפות את העבודה במטוס האמיתי, אלא מפיחות את המטוס לחיים ומאפשרות להעצים את חוויית הלמידה באופן ניכר.

שיפור עבודת הצוות

אחד מהאתגרים העיקריים כיום בסימולטורים הוא שהעבודה עליהם היא אינדיבידואלית. כל טייס מתמודד עם אתגרי הטיסה בממשק המיועד ליחידים בלבד ואינו מאפשר תקשורת עם טייסים נוספים או עם מגדל הפיקוח. כעת, מוקדשים מאמצים רבים לבניית ממשקים מתקדמים יותר שיאפשרו לבצע משימות מתואמות בצוות של מספר טייסים. מערכות סימולציה חכמות אלו, שיאפשרו בעתיד לטייסים לתקשר זה עם זה, לתאם הבנות במהלך המשימה ולעבוד כצוות, תיקח את תוכניות ההכשרה לשלב הבא.

רוצה ללמוד עוד על העולם המרגש של הכשרת הטייסים? אנו ב"איה תעופה" מקפידים להתעדכן בכל עת בחידושים החמים ביותר בתעשייה ולהעמיד אותם לרשות החניכים שלנו. למידע נוסף על תוכנית ההכשרה שלנו, ניתן להשאיר פרטים באתר כעת.

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך