יסודות בטיחות הטיסה

יסודות בטיחות הטיסה

בתחום התעופה, נראה לעתים שבטיחות מהווה לא פחות מאובססיה – ובצדק! אחרי הכול, על כתפיו של הקברניט מוטלת אחריות עצומה. ככל שמדובר בטיסות מסחריות, הוא אמון על שלמותם וביטחונן של עשרות ואף מאות נוסעים. גם אם מדובר בטיסת סולו, כשמדובר בתנועה במרחב האווירי, מרווח הטעות שלנו הוא קטן מאוד ולכן, לבטיחות חשיבות מכרעת. זהו אלמנט השזור בכל היבטי הטיסה ומחייב את כל אנשי הצוות המעורבים בה – מהמכונאי הזוטר ביותר ועד הקברניט שבא הטייס.

תעופה נחשבת לאחד מאפיקי הנסיעה הבטוחים ביותר. עם זאת, הבטיחות הזו תלויה בראש ובראשונה בהתנהלותו של הצוות. במהלך אימוני הטיסה באיה תעופה, נטיס מטוסים בעלי מנועי בוכנה בגבהים נמוכים ונבצע הרבה יותר המראות ונחיתות מאשר בשגרת חברות התעופה. אם נתנהל כראוי במהלך ההכשרה ונקפיד על כל הכללים, נוכל לשוב אל הקרקע בבטחה פעם אחר פעם.

לשמור על תחזוקה שוטפת

חלק ניכר מאירועי הבטיחות בטיסה נובע מציוד תקול. לכן, חשוב שנגן על עצמנו על ידי תחזוקה קפדנית ועקבית. יש לוודא שכל פעולות התחזוקה נעשות באופן מסודר ולהבטיח שהן נרשמו בספר המטוס כראוי. מבדיקת מערכות הדלק ועד למערכות החשמל, הנתון הוא פשוט – מטוס תקין הוא מטוס בטוח.

בד"ח, בד"ח ושוב בד"ח

גם אם נדגיש זאת עשרות פעמים, זה לא יהיה מספיק. הבד"ח הוא חברו הטוב ביותר של הטייס וחשוב שנעבור עליו לפני כל טיסה, גם אם אנו יכולים לשנן אותו מתוך שינה. ברשימת התיוג המפורטת נמצאות כל הבדיקות החשובות שעלינו לבצע לפני הטיסה. חשוב שנעבור על כל הרשימה פריט אחר פריט ומומלץ להקריא אותם בקול רם כדי להבטיח שנעבור על הכול. המעבר והשינון הקבוע ישפרו את מוכנותך לקראת כל טיסה ומהווים חלק בלתי נפרד מההכשרה המתמשכת של הטייס.

תרגול מצבי חירום

אנו מקווים שלעולם לא יהיה עליך להשתמש בכישורים הללו, אבל זה לא אומר שלא צריך להישאר נכונים לכך. חשוב לעבור על כל הנהלים אחת לתקופה ולוודא שאנו זוכרים כיצד מתפעלים אותם. כדי שתמיד נהיה ערוכים, מומלץ להכין מארז לשעת חירום שילווה אותנו בכל טיסה. תיק ובו ערכת עזרה ראשונה, אולר, פנס, שמיכה, כמה קופסאות שימורים ומים עשויים להציל אותנו ביום מן הימים.

לשמור על הקוקפיט נקי מהסחות דעת

במהלך הטיסה אנו מחלקים את תשומת הלב שלנו בין המחוונים, אמצעי הרדיו והניווט, לכן, חשוב שנימנע מהסחות דעת נוספות שיגזלו את הקשב המתוח ממילא. זהו הזמן ליישם בטלפון הנייד "מצב טיסה" במלוא מובן המילה ולהישאר מרוכזים אך ורק במשימת הטיסה. ככל שנתפעל את המטוס ללא כל הסחות דעת, כך אנו מבטיחים את בטיחותנו ואת בטיחות הנוסעים והמטען שלנו.

לאורך כל הכשרתך, אנו באיה תעופה מציבים בטיחות בראש סדר העדיפויות. אנו מזמינים אותך לתהליך מלמד, מעצים ומרתק שבסופו השמיים יהיו בידיך. לפרטים נוספים, ניתן להשאיר את פרטיך באתר ונחזור אליך בהקדם.