כיצד משבר הקורונה השפיע על רווחתם הנפשית של הטייסים?

כיצד משבר הקורונה השפיע על רווחתם הנפשית של הטייסים?

מיד עם פרוץ המגיפה, שותקו שדות תעופה רבים בעולם. לצעד זה הייתה השפעה עצומה על תחום התעופה האזרחית. לפתע, נאלצו הטייסים להעריך מחדש את ציפיותיהם לעבודה ולקבל את העובדה שאיש אינו יכול עוד להבטיח להם מסלול יציב לקידום הקריירה. ההשלכות ההרסניות של המגפה על הענף לא גרמו רק לקושי כלכלי ואי יציבות מקצועית. מחקרים רבים שנערכו בשנה האחרונה מציגים תמונה עגומה. העלייה החדה במפלס המתח, החרדה והדיכאון בקרב צוותי אוויר היא ניכרת בצל המגיפה. מהם גורמי הלחץ העיקריים וכיצד ניתן להתמודד עמם? אלו כמה מהממצאים שעולים כיום מהשטח.

גורמי המפתח לעליה בחרשה

ישנם מגוון גורמי לחץ שהגיעו יחד עם המגפה. אלו כמה מהמרכזיים והדומיננטיים ביותר, כפי שעולה מהמשובים שנערכו לאחרונה בקרב טייסים.

חוסר ביטחון תעסוקתי

טייסים רוכשים סל נרחב של מיומנויות חשובות בשוק העבודה. על אף העובדה הזו, נראה שרובם חוששים מאוד מהיום בו ייאלצו למצוא עבודה מחוץ לתחום התעופה. זהו ככל הנראה החשש המרכזי ביותר ו-25% מהטייסים ציינו אותו במחקרים כגורים המתח העיקרי עמו הם התמודדו ב-2020.

משברים במערכות היחסים האישיות

עד כמה שהדבר עשוי להישמע פרדוקסלי, ישנם לא מעט טייסים שגילו שדווקא הזמן האינטימי בחיק המשפחה והפנאי הרב שלפתע עמד לרשותם, תפסו אותם לא מוכנים. הדבר אינו בהכרח מפתיע. כאשר מערכות יחסים מתאפיינות לאורך תקופה ארוכה ממערכת היחסים בבילוי של בני הזוג עם עצמם, הקרבה הכפויה הזו עשויה להביא עמה לא מעט מתחים.

הפחד להחליד

טייסים רבים דיווחו כי כישורי הטיסה שלהם אינם חדים כבעבר. היעדר תרגולים תכופים, צמצום בשעות הטיסה ואי ריענון נהלים אכן גרמו למספר כשלים בשנה האחרונה. טייסים רבים דיווחו כי נהלים מסוימים פרחו מזיכרונם וכי עשוי לקחת זמן עד שיוכלו לרענן שוב את כל תהליך ההכנה לטיסה והטיסה עצמה. האחריות המוטלת על טייסים אזרחיים היא אדירה. לכן, החשש מכשלים בטיחותיים או תפעוליים עשוי להיות כבד.

טייסים רבים הודו במסגרת ראיונות שנערכו עמם שכאשר הם אינם פעילים במשך מספר חודשים, כישוריהם ובקיאותם מתדרדרים. כניסה מהירה או גבוהה מדי במהלך נחיתה או שכחה לקבל אישור ממגדל בקרת התנועה האווירית לפני הירידה לגובה נמוך יותר היו בין הטעויות הנפוצות ביותר. לכן, עם פתיחת השמיים, חשוב כי הטייסים יבנו עבור עצמם תוכנית הכשרה וריענון מקיפה.

רגע לפני שחוזרים לאוויר

רשויות תעופה בכל רחבי העולם נערכות לקלוט מחדש טייסים. לאור שכיחות המתחים הנפשיים והשחיקה בקרב טייסים על רקע משבר הקורונה, הן פועלות במרץ כדי לשפר את רווחתם של הצוותים. מריענון נהלי טיסה ועד עידוד לשמור על הכושר, הבריאות ומשטר השינה, ככל שטייסים יתחילו עוד היום לבנות אורח חיים מיטיב, כך סביר להניח שיוכלו לחזור לשגרה במהרה.

לקראת פתיחת השמיים מחדש, "איה תעופה" מזמינה אותך להתנסות בתוכנית הכשרה שתאפשר גם לך להצטרף אל צוותי אוויר בעולם. למידע נוסף, ניתן לפנות אלינו עוד היום.

 

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך