כיצד מתבצעת השליטה במטוס?

כיצד מתבצעת השליטה במטוס?

ככל שמדובר בשליטה ברכב הנוסע על הקרקע, העיקרון הוא די פשוט ורובנו תופסים אותו די מהר. ההגה מסובב את הגלגלים ומאפשר לנו לבצע פניות ומערכת ההילוכים מאפשרת לנו לנסוע קדימה או אחורה. באוויר, אמנם, הדברים נעשים מורכבים בהרבה. במרחב האווירי, בו ההתמצאות היא מורכבת ממילא, כאשר כוחות פיזיקליים כה רבים מופעלים עלינו מכל הכיוונים, נזדקק למערכת היגוי מתקדמת ומורכבת ורכישת מיומנות השימוש בה עשויה לקחת זמן. אז מה מאפשר את היגוי המטוס? אילו אמצעים נפגוש כשניכנס אל תא הטייס בפעם הראשונה? המדריכים שלך באיה תעופה אספו עבורך כמה פרטים שיכינו אותך לחוויה.

ממה מורכב ממשק ההיגוי?

היגוי המטוס מתוך תא הטייס נעשה באמצעות שני התקנים מרכזיים:

מוט ההיגוי

הסטיק, או מוט ההיגוי, הוא אמצעי ההיגוי העיקרי. הטיית הסטיק שמאלה, ימינה, למעלה או למטה, תגרום למטוס לנטות בהתאמה – ממש כמו ג'ויסטיק של מחשב. להבדיל מהגה הרחב הנע על ציר אחד בלבד, היגוי המטוס נע על שני צירים:

  • ציר העלרוד – הטיית המטוס מעלה (הזדקרות) או מטה (צלילה).
  • ציר הגלגול – הטייס המטוס שמאלה או ימינה.

דוושות ההיגוי

לחיצה על הדוושות ברגליים מאפשרת שליטה בהגאי הכיוון של המטוס ומאפשרות שליטה מדויקת ועדינה יותר בציר הגלגול.

ממה מורכבת מערכת ההיגוי של המטוס?

הסטיק ודוושות ההיגוי מניעים משטחי היגוי הממוקמים לאורך המטוס ויוצרים התנגדות מול זרמי האוויר המאפשרת הטיה של המטוס. קיימים מספר הגאים בגוף המטוס:

מייצב הכיוון

הגה זה הוא משטח מוארך המתוח תחת המטוס. מייצב הכיוון דומה להגה ספינה הן בצורתו והן באופן פעולתו ומאפשר שליטה בציר הגלגול.

מייצב הגובה

משטח זה פרוש באופן אופקי בחלקו האחורי של זנב המטוס ומונע מעלה ומטה על פי תנועת הסטיק. מייצב הגובה מחולק לשני חלקים בשני צדי הזנב ולכן הוא מאפשר שליטה הן בציר העלרוד והן בציר הגלגול.

מדפים

המדפים הם משטחים קטנים יותר הממוקמים בחלק הקדמי של כנפי המטוס. המדפים מאפשרים להגיע לפוטנציאל אווירודינמי מקסימלי גם בזוויות היוצרות התנגדות גבוהה ומשפרים את השליטה במטוס. בנוסף, הם מאפשרים ניצולת גבוהה יותר של כוח העילוי. הנעת המדפים מסייעת בהטיית האוויר בעת ביצוע הטיות, צלילות או הזדקרויות והשימוש בהם קריטי בעת ההמראה והנחיתה.

מאזנת

מערכת מדפים קטנים הממוקמים בקצה הכנף. המדפים נעים בכיוונים מנוגדים זה לזה ומסייעים בהטיה מאוזנת ובטוחה של המטוס.

רוצה לרכוש שליטה אופטימלית בכלי הטיס?

צוות איה תעופה מזמין אותך לחוויה מרגשת ומעצימה בליווי מדריכי טיסה בעלי ניסיון רב שנים. אם תמיד חלמת לשבת בתא הטייס ולנווט במו ידיך במרחב האווירי, אנו עומדים לרשותך ונשמח ללוות אותך כל הדרך עד לקבלת רישיון הטיס האזרחי שלך.

לפרטים נוספים, ניתן להשאיר פרטים באתר ונחזור אליך בהקדם.