כל מה שכדאי לדעת על לוח המחוונים שלך - חלק ב'

כל מה שכדאי לדעת על לוח המחוונים שלך 2

עד עכשיו, עברנו במדריך שלנו על המדדים המאפשרים לך לזהות את מנח המטוס בזמן אמת כדי להגיע לשליטה גבוהה במטוס ולנווטו באופן מדויק ובטוח. כעת, נעבור אל החלק המשמעותי והמרכזי ביותר בלוח המחוונים של כלי הטיס שלך. מחווני נתוני האוויר מספקים מידע קריטי אודות הטיסה ובמקרים רבים, קריאה נכונה של הנתונים ומעקב ראוי אחריהם עשויים לעשות את כל ההבדל בין טיסה בטוחה ובין אירועי סיכון. אז אילו מחוונים ממתינים לך בלוח נתוני האוויר? כאן נרחיב אודות כולם.

מד מהירות אוויר

מד המהירות של המטוס מציג את מהירות המטוס ביחד לאוויר הנע סביבו. מהירות זו מכונה "מהירות מכשירית" והיא משוקללת לעומת תנאי האוויר בחוץ את המדד אנו מקבלים על ידי צינור הפיטו בקדמת המטוס המודד את לחץ האוויר העובר מול המטוס.

מד גובה

מד הגובה, כשמו כן הוא, מציין בפנינו את הגובה של כלי הטיס ביחד לגובה פני הים. גם מד זה פועל על ידי מדידת לחץ האוויר סביב המטוס. מאחר והמדידה נעשית על פי הלחץ, לא תמיד מדובר בגובה המדויק מעל פני הים. עם זאת, מדידה זו היא במידה רבה יעילה יותר לבקרת הטיסה, מאחר וגובה זה מאפשר לנו לקבל נתון אחיד עבור כל כלי הטיס הנמצאים במרחב האווירי ומאפשר לצוותי הקרקע לפקח על התנועה באוויר באופן אופטימלי. 

כדי להבטיח שנתוני מד הגובה אכן יישארו מדויקים, על הטייס לבחון מדי פעם האם המד מכויל על פי לחץ האוויר האופייני לאזור. נתון זה מסופק לטייס על ידי מגדל הפיקוח עם כניסתו לתחום האווירי הרלוונטי. עם קבלת נתון זה, מותאם המד למצב העדכני.

מד זווית ההתקפה

זווית ההתקפה היא נתון המציין את היחס שבין משטח מסוים ובין תנועת האוויר עמו הוא נפגש. כדי למנוע הזדקרויות לא רצוניות ולשמור על שליטה אופטימלית במטוס, על הטייס לשמור תמיד על זווית התקפה המספקת התנגדות מינימלית. לרוב, יציג מד זווית ההתקפה את הנתונים במעלות, או בחלוקה לשלושה מצבים, כאשר על הטייס לשמור את המד תמיד באמצע. מד זווית ההתקפה מאפשר לטייס לשמור תמיד על מנח ראוי של המטוס ולהבטיח כי הנחתת המטוס תהיה בטוחה ומאוזנת. 

מד שיעור נסיקה

שיעור הנסיקה, או "מהירות אנכית", נועד על מנת לבחון את השינויים בלחץ האוויר ביחס לזמן. כך, יכול הטייס לזהות את מהירות הטיפוס או הצלילה שלו ביחידות של מטר לשנייה. 

מחוונים אלו מספקים מידע קריטי לאורך כל תהליך הטיסה. כאשר הראות לקויה, הם הופכים להיות במידה רבה העיניים של הטייס והאמון בנתונים שהם מציגים הוא חיוני. בחלק הבא והאחרון של המדריך שלנו, נעבור על המחוונים שישמשו אותנו עבור ניווט המטוס. 

רוצה ללמוד עוד על מבנה תא הטייס ולקבל הזדמנות לרכוש רישיון טיס? מדריכי הטיסה של איה תעופה ממתינים לך. למידע נוסף, ניתן לפנות אלינו כעת.