כל מה שכדאי לדעת על לוח המחוונים שלך - חלק ג'

כל מה שכדאי לדעת על לוח המחוונים שלך - חלק ג'

כל מה שכדאי לדעת על לוח המחוונים שלך - חלק ג'

אם עד כה סקרנו את מחווני הטיסה שמסייעות לשלוט בהפעלת המטוס ולשמור על בטיחות הטיסה, כעת הגענו אל החלק בלוח שיאפשר לך להגיע ליעד בדרך הקצרה ביותר ובהתאם להנחיות מגדל הפיקוח. אין להקל בחשיבות הניווט הראוי של כלי הטיס. עתודות הדלק שלך מוגבלות ובדרך אל מנחת היעד שלך, יהיה עליך להבטיח שהנתיב שלך פנוי מכלים אחרים. אז אילו כלים יסייעו לך להנחות את המטוס שלך במסלול הבטוח? כאן נעבור על כל מחווני הניווט.

המצפן המגנטי

המצפן המגנטי במטוס דומה בעקרון הפעולה שלו לכל מצפן סטנדרטי בו אנו עושים שימוש בניווט גם על הקרקע. המחט הממוגנטת מאפשרת לנו לדעת בכל עת לאיזה כיוון פונה המטוס באופן יחסי לצפון המגנטי. עם זאת, קיימות לא מעט סטיות ונטיות מגנטיות שעשויות להטעות אותנו במהלך הניווט וחשוב שניקח בחשבון את כל השגיאות שעשויות להיות, נכייל את הכלים שלנו כראוי ונתקן את המסלול על סמך הידע וההכשרה שנקבל בקורס הטיס. במטוסים הקלים עליהם נקבל את ההכשרה הבסיסית שלנו, זה יהיה מכשיר הניווט המרכזי והחשוב ביותר שלנו.

מחוון ADF

מחוון ניווט מבוסס משואת רדיו המאפשר לקבל נתוני כיוון. ה-ADF (או Automatic Direction Finder – מאתר כיוון אוטומטי), מכווין את המטוס אל כיוון משואת הרדיו המופקת ומאפשרת לו ליצור נתיב ביחס אליה. כיום, משמש מחוון ה-ADF רק בכלי טיס מעטים, לאחר שכלים מתקדמים יותר נכנסו לשימוש.

מחוון VOR

זהו אחד מהכלים החשובים בעת טיסת מכשירים. גם מחוון ה-VOR עושה שימוש במשואה חיצונית, אך כאן נעשה שימוש בטכנולוגיית VHF המאפשרת להפיק נתוני כיוון לטייס ביחס למיקום המשואה ופועל בעקרון דומה למצפן המגנטי, אך ללא חשש לסטיות ושינויים. המחוון יאפשר לנו ברוב המקרים לקבל גם נתוני מרחק וילווה אותנו במהלך נחיתת מכשירים.

מחוון HSI

המחוון מאגד נתונים ממספר מחוונים ומספק נתוני כיוון על בסיס מיצוב המטוס אל מול קו האופק ומכאן גם שמו (Horizontal Situation Indicator – מאתר מצב אופקי). תחת מחוון ה-HSI, נוכל לצפות בנתוני ה-VOR, נתוני מערכת נחיתת המכשירים וחלק ממחווני הג'יירו. ריכוז הנתונים תחת כלי אחד מאפשר לטייס לעקוב אחר מידע רב באופן יעיל ונוח יותר ובעת טיסה מכשירים, הדבר הופך את התהליך המורכב ממילא לקל בהרבה.

ישנם עוד כלים רבים שעשויים להופיע בלוח המחוונים שלך בהתאם לכלי הטיס ולשימושים הספציפיים שלך בו. ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, לוחות המחוונים נעשים חכמים יותר, מדויקים יותר ובעלי תצוגה דיגיטלית, צבעונית ונוחה לקריאה. כל החידושים הללו הופכים את חוויית הטיסה לנוחה ובטוחה יותר.

לאורך כל הכשרת הטייס שלך, מציעה לך איה תעופה ליווי של אנשי צוות אוויר בעלי ניסיון רב שנים. רוצה להתנסות בחוויה בלתי נשכחת ולזכות להכשרה בסטנדרטים הגבוהים ביותר? כל שעליך לעשות הוא לפנות אלינו עוד היום ולהתחיל בתהליך ההרשמה.