כל מה שצריך לדעת על מגדל הפיקוח

כל מה שצריך לדעת על מגדל הפיקוח

תחום התעופה והבקרה האווירית הוא ללא ספק מהמורכבים ביותר לניהול. ככל שכמות כלי הטיס הנעים באוויר בכל זמן נתון הולכת ועולה, כך משימתו של פקח התעופה נעשית מסובכת יותר. הטעות הקטנה ביותר, עלולה לגרום לאסון. בלב לבו של ניהול המערכת כולה, ניצב מגדל הפיקוח. צוות המגדל אמון על ביטחונם של כל הגורמים המתנהלים באוויר והאחריות לרוב אדירה. כטייסים, חשוב שנכיר את אופן ההתנהלות במגדל הפיקוח. כדי לתת לך מושג ראשוני על תחומי האחריות ותפקידי צוות המגדל, ערכנו עבורך מדריך מקוצר.

מהם תחומי האחריות של מגדל הפיקוח?

צוות מגדל הפיקוח אחראי בין השאר על ניהול כלל התקשורת בין כלי הטיס השונים, פיקוח על פעילותם, מעקב אחר המראות ונחיתות והכוונת כלי הטיס אל נתיבי האוויר הרלוונטיים. במגדל הפיקוח פועלים לרוב עשרות עובדים ובשדות תעופה גדולים, אפילו מאות מהם. פקחי הטיסה חייבים להיות מודעים לכל הנעשה בנתיבי האוויר בזמן אמת ובכל עת ולכן, מדובר ללא ספק באחת מהמשרות התובעניות ביותר ולרוב, היא טומנת בחובה לא מעט עומס ומתח. בהתחשב בעובדה שמרווח הטעות הלגיטימי של פקחי הטיסה הוא אפסי, אפשר לגמרי להבין למה.

עיניים נוספות ברגעים החשובים ביותר

אחד מהתפקידים המרכזיים עליהם אמון צוות מגדל הפיקוח הוא ליווי הטייסים בעת ההמראות והנחיתות והנחייתם אל המסלולים המתאימים. במהלך ההמראה והנחיתה, ינחה הפקח את הטייס ויספק לו הוראות באילו נתיבים לבחור, באיזה מסלול ינחת או מאיזה מסלול ימריא ויתריע בפניו על מזג אוויר בעייתי ומפגעים שונים שעשויים להפוך את ההמראה או החיתה למאתגרת. זהו אחד הרגעים המורכבים והמסוכנים ביותר במהלך הטיסה ולכן, העיניים הנוספות מהקרקע הצופות בכל הנתונים בזמן אמת הן קריטיות כדי לשמור על שלומם של כל המעורבים בטיסה.

המתקן הרגיש ביותר בשדה התעופה

מכיוון שמגדל הפיקוח הוא קריטי לתפעולם הבטוח של כלי הטיס, זהו המתקן הרגיש ביותר מבחינה ביטחונית בכל שדה התעופה. לרוב, הוא יאובטח ברמה הגבוהה ביותר על ידי צוותים מיומנים. זאת על מנת להבטיח מעבר לכל ספק שתפעולו השוטף של מגדל הפיקוח לא יופרע בשום מצב וכלי הטיס יוכלו להמריא ולנחות בבטחה.

מדוע נדרש מגדל?

מגדלי הפיקוח מתנשאים לגבהים של עשרות מטרים ומוקפים מכל צדדים בחלונות רחבי היקף. כך נהנים פקחי הטיסה מטווח ראיה רחב וארוך טווח ומתנאי הראות הטובים ביותר. כדי לספק את הנתונים המדויקים ביותר גם כאשר תנאי הראות בעייתיים, נעזר מגדל הפיקוח בציוד מכ"מ שמעביר מידע בזמן אמת אודות מיקומם של כל כלי הטיס במרחב האווירי.

במהלך כל שלבי הטיסה, מגדלי הפיקוח של המרחבים האוויריים השונים הם העיניים שלך וההישמעות להם היא קריטית. במקרים רבים, הוראותיו של פקח הטיסה עשויות להציל חיים.

רוצה ללמוד עוד על כלל ההיבטים המעורבים בהפעלת כלי טיס? צוות איה תעופה מזמין אותך להשאיר פרטים ולקבל את כל המידע על הוצאת רישיון טיס.

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך