כמה קרוב יכול מטוס אחד לטוס לצד מטוס שני?

כמה קרוב יכול מטוס אחד לטוס לצד מטוס שני?

אם יצא לך לשבת לעתים קרובות ליד החלון בטיסות, בוודאי שמת לב שישנם לא מטוסים רבים אחרים באוויר החולפים על פני הטיסה שלך. מעל מדינות רבות בעולם, ובעיקר במדינות המערב, השמיים מוצפים במטוסים החולפים אלו לצד אלו ואלו מעל אלו. תוך כדי צפייה במחזה הזה, בוודאי שאלת את עצמך – כמה הם יכולים להתקרב זה לזה מבלי לסכן את עצמם ואת הנוסעים? אחרי הכול, מדובר בכלי השוקל מאות טונות הנע במהירות המגיעה כמעט למאך אחד. בעוצמות כאלו, יש גבול לשליטה שהטייס יכול ליהנות ממנה. כאן, נשיב על השאלה הזו באופן חד משמעי.

כל הקריטריונים שמשפיעים על המרחק

המרחק הבטוח בין שני מטוסים מסחריים באוויר עשוי להשתנות על פי שלבי הטיסה שונים והגובה בו הם טסים - במהלך ההמראה והנחיתה או בגובה השיוט. תקנות התעופה הבין לאומיות מגדירות באופן ברור את מרחק ההפרדה האנכי (באיזה מרחק יכול לטוס מטוס אחד מעל מטוס אחר) ומרחק ההפרדה האופקי (באיזה מרחק יכול לטוס מטוס אחד לצד מטוס אחר), אך התקנה עשויה להשתנות גם באזורים גיאוגרפיים שונים. ישנם כללים פיזיקליים רבים שמשפיעים על השיקול הזה.

אז מהי ההפרדה האנכית המותרת?

מטוסים מסחריים הטסים בגובה של מתחת ל-29,000 רגל חייבים לשמור על הפרדה אנכית של 1,000 רגל לכל הפחות. מעל גובה זה, גם כשמדובר בהפרש פעוט יחסית, ההפרדה עולה ל-2,000 רגל. כל זה נכון, כמובן בכל מרחב מלבד מרחבים אוויריים בהם חל מינימום הפרדה אנכית. היתר מינימום הפרדה אנכית, או (RVSM), למעט במרחב האווירי שבו חל היתר הפרדה אנכית מינימלית מוקטנת (RVSM). אישור RVSM מאפשר למטוסים לטוס בהפרדה אנכית של 1,000 רגל גם ברום של FL290-FL410 כולל. בטיסות מעל ים, מעבר לכיסוי המכ"ם, ההפרדה האנכית המינימלית תהיה תמיד 1,000 רגל.

ההפרדה האופקית הרבה יותר מחמירה

מטוסים החולפים במרחב האווירי מותירים אחריהם מערבולות אוויר. תנודות אלו עשויות להשפיע על כלי טיס אחרים הטסים באותו מסלול באותו גובה. לכן ההפרדה האופקית גדולה בהרבה מהאנכית. במרחב אווירי מבוקר ההפרדה האופקית המינימלית הנדרשת בין מטוסים שטסים באותו גובה היא חמישה מיילים ימיים, שהם קצת יותר מ-9 קילומטרים. כלומר, כל מטוס שאי פעם ראינו מהחלון, שהלהיב אותנו והרגיש לנו כל כך קרוב בזמן הטיסה - היה במרחק קילומטרים מאיתנו.

עם זאת, במרחב האווירי של שדה התעופה, התקנות מעט פחות קפדניות. במהלך טיסות ונחיתות ובטיסה מעל המסלולים, ההפרדה האופקית יורדת לשלושה מיילים ימיים, או כ-5.5 ק"מ.

רוצה לרכוש ידע מקיף ומעמיק במקצועות התעופה? איה תעופה מזמינה אותך ללמוד עוד על תוכנית ההכשרה שתאפשר לך לכבוש את השמיים ולפתוח במסלול קריירה חדש ומרגש. למידע נוסף, ניתן להשאיר פרטים באתר כעת.

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך