לקראת הסתיו: כך נתמודד עם ערפל בלתי צפוי

לקראת הסתיו: כך נתמודד עם ערפל בלתי צפוי

מיום ליום, נראה שהטמפרטורות יורדות ואיתן גם הסוודרים והז'קטים אל הארון שלנו. אין ספק, הסתיו כבר רשמית כאן. זוהי עונה יפהפייה. הצבעים מתחלפים סביבנו, הרחובות מתמלאים בעלי שלכת וגם השקיעות נראות הרבה יותר מרגשות על רקע השמיים האפורים. בתוך הקוקפיט, אמנם, ממתינים לנו לא מעט אתגרים חדשים. אחד מהבולטים ביותר שבהם, הוא הערפל. עכשיו, כשנעשה קריר יותר בחוץ, חשוב שנעמוד על המשמר וניערך לאפשרות ששינויים בראות עלולים לתפוס אותנו בהפתעה.

כיצד נוצר ערפל?

ישנם מספר סוגים של ערפל, אבל סביר מאוד להניח שהערפילים שעמם נתמודד בתקופת הסתיו, יהיו מסוג ערפל קרינה. ערפל הקרינה, או ערפל קרינתי, נוצר כאשר האדמה קרה והאוויר לח. הקור מהאדמה מוריד את טמפרטורת האוויר ואדי המים שבו מתעבים. כך, מתכסים השמיים הבהירים בשכבה עכורה של ערפל. ישנן שלוש סיבות עיקריות מדוע ערפל קרינה נפוץ יותר בסתיו.

  • ראשית, בתקופה זו של השנה הטמפרטורה בדרך כלל יורדת במהירות לאחר השקיעה.
  • שנית, הלילות ארוכים יותר, מה שמאפשר לפני השטח של כדור הארץ להתקרר לפרק זמן ארוך יותר.
  • לבסוף, בשעות היום האוויר נוטה להיות חם ולח במיוחד, מה שיוצר את המתכון המושלם לערפל קרינה.

ככל שהשמיים דווקא פחות מעוננים, הסבירות לערפל גודלת משמעותית. ללא כסות העננים, החום בורח במהירות מהקרקע דרך האטמוספירה אל החלל החיצון והאוויר מתקרר בקצב מהיר.

סימני האזהרה שלנו

מהתיאור שקראנו כרגע, ניתן לגזור כמה תנאים מקדימים שיכולים להכין אותנו לערפל בטיסה הבאה שלנו. שילוב של שמיים בהירים, אוויר לח, משטר רוחות שקט ועדין וימים חמים המתחלפים בלילות קרים במיוחד הם מתכון כמעט בטוח לערפל. חשוב שנקבל נתונים מטאורולוגיים אמינים ואיכותיים לקראת הטיסה וניערך בהתאם כדי לוודא שאנו מוכנים לכל תרחיש שיכול לפגוש אותנו ברגע שנעלה לאוויר.

הערפל הופיע? הוא הולך ללוות אותך עד הבוקר

אם נתקלנו בערפל, חשוב שנבין – זמן הוא לא פונקציה כאן. מן הרגע שמתגבש הערפל, הוא לא הולך לשום מקום עד שתזרח שוב השמש. כאמור, רוב התנאים האופטימליים ליצירת הערפל התקיימו עוד לפני שהתעבה מולנו וכעת כשהטמפרטורות קרות, אין שום סיבה שיתפזר, אלא אם כן מהירות הרוח תשתנה.

כשהשמש זורחת בבוקר, פני השטח והאטמוספירה של כדור הארץ מתחילים להתחמם שוב, מה שגורם לחלקו העליון של גל הערפל להתחיל להתערבב עם האוויר שמעליו. במקביל, טיפות המים הזעירות הנישאות בערפל מתחילות להתאדות ועם הזמן הערפל יתפוגג. אם כן, אם הנחיתה צפויה לשעות הבוקר, ייתכן שנוכל לנחות בתנאי ראות טובים. עם זאת, כשאנו צפויים לטוס אל תוך הלילה, כנראה שיהיה עלינו להיערך לנחיתה בתנאי ראות מוגבלת.

הצלחנו לעניין אותך? מדריכי הטיסה של "איה תעופה" מזמינים אותך לרכוש ידע מעמיק בתחום הטיס ולעבור מסלול הכשרה עשיר ומגוון שילווה אותך עד לקבלת הרישיון האזרחי שלך. למידע נוסף, ניתן להשאיר פרטים באתר.

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך