מהי טיסת מכשירים

מהי טיסת מכשירים

מהי טיסת מכשירים?

בתנאי ראות טובים, כאשר ישנו אור יום מלא ומזג האוויר הוא שמשי עם שמיים כחולים ונקיים מעננים, תנאי הדרך נשקפים מבעד לחופת המטוס והטייס יכול לחזות בעצמו בנוף הנפרש תחתיו, להישמר מפני מבנים גבוהים, נוף הררי או כלי טיס אחרים ולשלוט בהיגוי המטוס על סמך חוש הראייה. עם זאת, במקרים רבים משהיינו מעלים על דעתנו, תנאים אלו לא יעמדו לרשותנו. ברגעים אלו, נצטרך ליישם כללי טיסת מכשירים. כלומר, ברגעים אלו על הטייס לגייס את מלוא האמון במכשור המותקן בתא הטייס ולמעשה, תרתי משמע, לסמוך על הציוד שלו בעיניים עצומות.

באילו תנאים ניישם כללי טיסת מכשירים?

שיקול הדעת על המעבר לכללי טיסת מכשירים הוא בסופו של דבר של הטייס, בהתחשב בהמלצות שירותי הפיקוח. ישנם כמה משתנים המשפיעים על ההחלטה באילו כללי טיסה לנקוט.
•    תנאי הראות – טיסת יום או לילה, מזג האוויר הנוכחי והחזוי וכו'. 
•    סוג כלי הטיס – יכולות הביצועים שלו, טווח הראייה מהחופה, מערכות הניווט וכו'. 
•    תוכנית הטיסה, מסלולה ושינויים צפויים. לרוב טיסות למדינות זרות ולאורך זמן ידרשו שימוש בכללי טיסת מכשירים. 
•    כמות הדלק הנדרשת לטיסה. 
האם טיסת מכשירים מסוכנת יותר? 
על פניו, טיסה ללא כל תנאי ראות נשמעת מפחידה מאוד ולא בטוחה, אך למעשה טיסה זו עשויה להיות אפילו יותר בטוחה מטיסה בתנאי ראייה, שכן המכשור המדויק מספק לך נתונים כמותיים שלא ניתן לערער עליהם. כדי שטיסת מכשירים אכן תהיה בטוחה, נדרשת הכשרה מקיפה. לכן, כל קורס טיס יכלול גם הכשרה מקיפה בטיסת מכשירים שתספק לטייס ידע מקיף על מכשור העזר, אופן קריאת הנתונים והשימוש בהם, לימוד על התמצאות מרחבית והתגובות הגופניות למצב זה בו טיסה מתנהלת ללא כל ראות וכמו כן, הכנה נפשית שתסייע לו לבטוח בציוד במידת הצורך. טיסת המכשירים מהווה חלק משמעותי ביותר ובלתי נפרד מהכשרתו של הטייס ובלעדיה, יהיה הטייס מקורקע בכל מקרה של מזג אוויר אביך או בשעות הלילה. 
מה כולל קורס טיסת מכשירים?

קורס הכשרה לטיסת מכשירים, או "הגדר מכשירים", כולל כמה חלקים המספקים יחדיו את כל הדרוש על מנת לטוס בבטחה בכלל טיסת מכשירים.

•    לימודים תיאורטיים - היכרות מקיפה עם כלל מכשירי הטיסה המלווים אותנו בתא הטייס ומסייעים לנו בהיגוי וניווט כלי הטיס. 
•    צבירת 20 שעות טיסת מכשירי בסימולטור.
•    צבירת 20 שעות טיסה מכשירים בכלי טיס בליווי מדריך.
•    בתום הקורס, יש לעבור מבחנים עיוניים וטיסת מבחן מעשית עם מדריך טיסה מקצועי.

מה נדרש על מנת להירשם לקורס הגדר מכשירים?

על הנרשמים לקורס הגדר מכשירים להחזיק ברישיון טיס אזרחי ולצבור מינימום 125 שעות טיסה מעשית, כאשר מתוכן לפחות 35 שעות בטיסת ניווט. מיומנויות אלו יאפשרו לך לצאת לטיסות מסחריות בכוחות עצמך בכל התנאים ולקבל שליטה חסרת תקדים בכלי הטיס.