כל מה שצריך לדעת על המיונים לקורס הטיס של חיל האוויר

כל מה שצריך לדעת על המיונים לקורס הטיס של חיל האוויר יש סיבה שהביטוי "הטובים לטיס" השתרש כל כך בתרבות הישראלית. ההילה ההרואית האופפת את דמותם של טייסי חיל האוויר אינה נובעת מהתדמית שנוצרה סביבם בשיח הישראלי, אלא אלו הם ההישגים שזכו להם טייסי חיל האוויר לאורך שנות קיומו של צה"ל שיצרו את אותה התדמית. הדרך להפוך לטייס חיל האוויר אינה קלה ורצופה במכשולים רבים. עם זאת, הרבה לפני שתדרוך כף רגלך בבית הספר לטיסה של חיל האוויר, מצפים לך, המועמד/ת לשירות ביטחון, מיונים ארוכים וקפדניים בדרך לקבלה לקורס הטיס. אספנו עבורך כאן את השלבים השונים שילוו אותך בדרכך אל הקורס הנחשק ביותר בצה"ל – בהצלחה!

יום מיון ראשון

יום מיון זה, האורך כ-5-7 שעות, נערך זמן קצר לאחר הצו הראשון, במידה ונתוניך יימצאו מתאימים. יום המיון יוקדש לבחינת היכולות האינטלקטואליות וכישורי הטיסה הראשוניים גם יחד. במהלך יום המיון תיערך טיסה ראשונית בסימולטור טיסה משוכלל שתבחן את כישורי הקואורדינציה והשליטה המוטורית. בנוסף, ייערכו מבדקים פסיכוטכניים באמצעות תוכנת מחשב. תוצאות המיון יינתנו למועמד באותו היום, בסוף יום המיון. למתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז, חשוב לדעת – אין ליטול ריטלין או קונצרטה לפני ההגעה למיונים.

יום מיון שני (ירפ"א א')

אם זכית לצלוח בהצלחה את יום המיון הראשון, ישלח אליך בדואר זימון ליום המיון הנוסף. ביום אימון זה יצפה לך מבחן סימולטור נוסף, שיימשך כ-3 שעות ולאחריו ניתן יהיה לדעת מידית האם עברת לשלב הבא. במידה ועברת לשלב הבא, יוצג בפניך שאלון אישיות ארוך במיוחד שיימשך גם הוא כשלוש שעות.

ראיון עם קפ"ס ומבדקים רפואיים (ירפ"א ב')

בשלב המיון השלישי, מזומן המועמד לראיון עם קפ"ס, או קצין פסיכיאטרי – פסיכולוג בשירותו של חיל האוויר. במהלך הריאיון יוצגו בפניך שאלות אישיות רבות והריאיון יימשך כחצי שעה ותוצאתו נמדדת באופן כמותי. במידה והציון ששוקלל על ידי המראיין יעבור את המכסה הנדרשת, ימשיך יום המיון בבדיקות רפואיות. מקיפות שיבחנו את התאמתך לקורס הטיס שדורש מאמץ פיזי ניכר. חשוב ביותר להגיע עם מספר טפסים אל יום המיון הנדרשים לצורך המבדק הרפואי:

  • תוצאות ספירת דם
  • תוצאות בדיקת שתן בטווח של 3-4 שבועות מיום המיון
  • טופס חוות דעת רפואית מטעם הרופא המטפל
גיבוש הטיס

במידה והגעת עד כה, מגיע לך לחלוטין לטפוח לעצמך על השכם. רבים מהמועמדים אינם מרחיקים כל כך לכת. יהיו תוצאות הגיבוש אשר יהיו, הרי שהיוקרה שמגיעה עם עצם ההשתתפות בגיבוש הטיס, מביאה עמה יוקרה שתבטיח לך הצעות לתפקידים יוקרתיים רבים בצה"ל. עם זאת, גיבוש הטיס הוא כנראה אחת מהחוויות המאתגרות שייצא לך לעבור בחייך. בגיל 18, מזומנים המועמדים שהגיעו לשלב זה לביסל"ט בבסיס חיל האוויר בחצרים, בו יבקרו לראשונה ובמידה ויעברו את הגיבוש, בו יבלו את שלושת השנים הקרובות בקורס הטיס. בגיבוש ייבחנו יכולות קוגניטיביות, פיזיות וחברתיות בתנאים מורכבים במיוחד וסביר להניח שיכולותיך יימתחו עד לקצה. מטרת הגיבוש היא לראות כיצד יבואו לידי ביטוי כישורי המנהיגות שלך, יכולתך לעבוד בצוות ולציית לפקודות ברמה הנדרשת מאיש צוות אוויר בצה"ל.

לקראת המבחנים המשמעותיים בחייך

כדי להעלות את סיכוייך במיונים שיכולים לקבוע את כל מסלול חייך, חשוב לקבל את כל הכלים הזמינים. קורס הכנה לקורס הטיס יוכל לצייד אותך במיומנויות חשובות ולספק לך הכנה משמעותית ביותר שתיתן לך את היתרון שעשוי לעשות את כל ההבדל בין קבלת כנפי הטיסה לבין וויתור על החלום לו ייחלת.