נחיתה בטוחה – כל הסימנים המלווים אותנו במסלול

נחיתה בטוחה – כל הסימנים המלווים אותנו במסלול

גם הטייסים המנוסים ביותר, עשויים לפתע ללכת לאיבוד בשדה תעופה בלתי מוכר. עם סבך המסלולים, הסימונים וכלי הטיס עמם אנחנו מתנהלים במרחב האווירי, קל מאוד להתקשות בהתמצאות. דווקא ברגעים כמו אלו, חשוב שנגייס את כל הערנות, ההכשרה והידע שלנו כדי להבטיח נחיתה בטוחה במעוז חפצנו. החברים הטובים ביותר שלנו לאחר הנחיתה בשדה, הם עזרי השילוט. כדי לעשות סדר בברדק הזה, אלו כמה נקודות שכדאי לקחת בחשבון.

שילוט המסלולים לסוגיהם

בדיוק כמו תמרורים על הכביש, כך גם השילוט בשדות תעופה מעדכן אותך על מיקומך, מורה לך לאן לפנות כדי להגיע למיקום הרצוי ומתריע בפניך על סיכונים פוטנציאליים. בפעמים הראשונות, מגוון השלטים עשוי להיות מבהיל ומבלבל, אך למעשה, ישנם בסך הכול שישה סוגי שלטים. שלטי הנחיות, שלטי ציון מיקום, שלטי כיוון, שלטי הכוונה ליעד, שלטי מידע ושלטים המציינים את המרחק מהמסלול. אם נכיר את כל אחד מסוגי השלטים, הציות להם יהיה פשוט מאוד. זה הזמן לשנן את צורת, צבעי וגדלי השלטים השונים. בקיאות תבטיח מיומנות גבוהה על המסלול.

המכנה המשותף בין טיסה ונהיגה

על אף שיש המון הבדלים בין שילוט שדה התעופה ובין תמרורי הדרכים, ישנן כמה נקודות דמיון שיכולות לסייע לך.

  • בראש ובראשונה, כמו במעבר החצייה ובכביש, המשמעות האוניברסלית של הצבע האדום שולטת גם במסלולי הנחיתה – אדום פירושו לעצור. שלטים עם רקע אדום הנושאים אותיות, מספרים וסמלים לבנים מציינים אזורים בהם מטוסים חייבים לעצור באופן מוחלט, כגון הכניסה למסלול, או אזורים אסורים לגישה לכי טיס.
  • גם סמל האין כניסה האוניברסלי שאנו מכירים היטב מהכביש תקף למסלול הנחיתה. הסמל מציין מסלולים חד כיווניים, כבישים לרכבי נמל התעופה או אזורים סגורים שהגישה אליהם אסורה עם מטוסים.

לעשות סדר בביטויים השונים

לא משנה היכן אנו בעולם, ישנם כמה סימנים מוסכמים שמנחים אותנו על המסלול ומגדירים את האזורים השונים בנמל. ככל שנכיר את המילים והקיצורים שמופיעים על השילוט, כך נשחה יותר בביטחון לאחר הנחיתה.

  • APRON או RAMP – מציין אזורי חניה, שירות וטעינה
  • FUEL – אזורים לתדלוק ועבודות תחזוקה
  • עמדות לפריקת מטוסים
  • CIVIL - אזורים המיועדים למטוסים אזרחיים
  • MIL - אזורים המיועדים למטוסים צבאיים
  • PAX - אזורים המיועדים למתן שירות לנוסעים
  • CARGO - אזורים המיועדים לטיפול במטען
  • INTL - אזורים המיועדים לטיפול בטיסות בינלאומיות.

שילוט המרחק

אמצעי שילוט נוסף שחשוב שנכיר מקרוב הוא השילוט המציין את מרחק המסלול. שלטים אלו, הניצבים בשולי המסלול ונושאים מספרים לבנים על רקע שחור, נועדו להתריע כמה אלפי רגל של מסלול שמיש נותרו לנו. כך לדוגמא, שלט המציין את הספרה 2 מציין שנותרו לנו 2000 רגל של מסלול. זהו כלי חשוב שיאפשר לנו לחשב את הצעדים הבאים שלנו בהמראות ונחיתות כאחד.

רוצה לחוות את עולם התעופה הכי קרוב שיש? "איה תעופה" מזמינה אותך לתוכנית הכשרה מקיפה ומקצועית עם מדריכי טיסה מובילים בתחומם. לפרטים נוספים, ניתן להשאיר פרטים באתר.

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך