ניהול סיכונים בטיסה – עקרונות היסוד

ניהול סיכונים בטיסה – עקרונות היסוד

כולנו שמענו על "חוק מרפי", המבוסס על התפיסה כי אם ישנו דבר שיכול להשתבש, עלינו להניח כי הוא אכן ישתבש. עם זאת, רק מעטים יודעים מיהו אותו מרפי שטבע את המונח. אדוארד מרפי ג'וניור היה מהנדס פיתוח אמריקני ששיתף פעולה במשך שנים עם חיל האוויר האמריקני. על אף שהוא עצמו לא טבע את העיקרון כחוק של ממש בעצמו, זו הייתה הפילוסופיה שהנחתה אותו בתהליכי הפיתוח שלו.

במובנים רבים, גישה זו מאפיינת במידה רבה את עולם הטיסה עד היום. כאשר כל טעות קטנה עשויה להיות קטלניות. מדובר במדיניות אחראית וראויה. זוהי כנראה הסיבה שניהול סיכוני תעופה מהווה חלק כל כך משמעותי בהכשרת הטייס וצוותי הקרקע. אך מהו בעצם ניהול סיכונים? כאן נעבור על עקרונות היסוד שמרכיבים את ההיבט החשוב הזה במשימות הטיס.

מדוע כה חשוב לבצע ניהול סיכונים?

ניהול סיכונים נכון הוא חיוני לטיסה מוצלחת ובטוחה והסיבות לכך הן רבות. בראש ובראשונה, ניהול הסיכונים יוצר תרבות של בטיחות ומניע טייסים ליזום פעולות למניעת סיכונים פוטנציאליים כחלק אורגני מנהלי העבודה שלהם.

מה כולל ניהול סיכונים?

ישנם שלושה מרכיבים עיקריים לניהול סיכונים, אשר יש לכסות במלואם לאורך כל שלבי הטיסה כדי להבטיח את בטיחותה.

זיהוי ואיתור סיכונים פוטנציאליים

העיקרון הראשון בניהול סיכונים הוא זיהוי הסיכון. זהו השלב החשוב ביותר. אם לא נזהה את המפגע הפוטנציאלי, הוא עשוי להיעשות חמור ובעל סבירות גבוהה יותר להתרחש, מה שיגרום בסופו של דבר לאירוע בטיחות. המטרה שלנו היא לסלק את הסיכון לפני שכלל יופיע.

ניתוח הסיכונים

שימו לב שהתחום מכונה "ניהול סיכונים" ולא "ביטול סיכונים" לעולם לא ניתן לצמצם לאפס את כל הסיכונים הכרוכים בטיסה. עם זאת, זיהוי ואפיון נכון של הסיכונים יאפשר לנהל אותם ביעילות ולצמצם נזקים. המרכיב המרכזי השני בניהול הסיכונים, אם כן, הוא ניתוח הסיכון. ישנה חשיבות עליונה לבחון אילו סיכונים זקוקים לתגובות מיידיות ולהעריך איזו תגובה נדרשת. חשוב שלא נגיב באופן אימפולסיבי ונתכנן מראש פעולה יזומה ומושכלת שתאפשר למנוע את הסיכון.

גיבוש תוכנית פעולה חדשה

ככל שניישם אסטרטגיות ניהול סיכונים בהיבטים רבים יותר של הטיסה, כך עולה הסבירות שנקבל החלטות מוצלחות. אם כל שלושת רכיבי ניהול הסיכונים הושלמו בהצלחה מהרגע בו המטוס עוזב את ההאנגר ועד לשובו, הסבירות לטיסה בטוחה עולה באופן משמעותי. ההכשרה, הניסיון ובעיקר הערנות שלך הם שיאפשרו לך לאתר מפגע פוטנציאלי ויחד עם הצוות שלך, לאפיין אותם ולגבש את תוכנית הפעולה שתאפשר לך להימנע ממצבים עגומים.

אנו ב"איה תעופה" מציבים את הבטיחות בראש סדר העדיפויות ומכינים את החניכים שלנו לכל תרחיש בדרך אל הקריירה החדשה שלהם. אנו מזמינים אותך לפנות אלינו וללמוד עוד על תוכנית ההכשרה שלנו על ידי השארת פרטים באתר.

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך