שיקולי איזון ועומסים במהלך טיסה

שיקולי איזון ועומסים במהלך טיסה

לקראת ההמראה, עלינו להתחשב בגורמים רבים ולהעריך אותם כדי להבטיח שהטיסה תעבור על הצד הטוב ביותר. במאמרים קודמים באתר שלנו, עברנו על לא מעט מהם כמו תנאי מזג האוויר, תקנות והוראות במרחבים האוויריים השונים, מצבו הטכני של המטוס ואפילו מצבו הבריאותי של הטייס. היום, אנו מתעכבים על היבט נוסף שחשוב מאוד לקחת בחשבון – עומסי המטען. לכל מטוס יש מטען – בין אם מדובר בסחורה, משלוחים חיים, נוסעים וכבודה או ציוד המטוס עצמו, לפני שנעלה לאוויר, חשוב שנוודא שהמטוס יוטען באופן שיאפשר טיסה בטוחה ואמינה.

מרכזי הכובד של המטוס

הטענה בלתי מאוזנת של המטוס עשויה לגרור השלכות רבות. כדי להימנע מהן, חשוב שניקח בחשבון את מרכזי הכובד שעשויים להיות בעייתיים.

מרכז כובד קדמי (אף המטוס)

כאשר מרכז הכובד נוטה אל חלקו הקדמי של המטוס, אנו עלולים להתמודד עם כמה מההשלכות הבאות:

  • העומס על גיר הנחיתה עלול להיות גבוה מדי והדבר עשוי לגרום להתפוצצות צמיגים בעת הנחיתה, מה שמציב סיכונים בטיחותיים משמעותיים.
  • עומס קדמי ניכר יאלץ שימוש מוגבר בהגאים המשניים כדי לשמור גובה. כתוצאה מכך, התנגדות האוויר גוברת ואנו מבזבזים כמויות גבוהות בהרבה של דלק במהלך הטיסה. גם השליטה במטוס נעשית מסורבלת יותר ותמרונים נעשים קשים יותר לביצוע.
  • כוח הגרר הגבוה מקשה גם הוא על השליטה במטוס ועל תצרוכת הדלק
  • מטבע הדברים, היכולת לבצע הזדקרות תהיה מוגבלת בהרבה. במצבי חירום, כאשר נדרש להגביה טוס במהירות, או במהלך נחיתה, הדבר עשוי להוות אתגר בטיחותי ניכר.

מרכז כובד אחורי (זנב המטוס)

גם כאשר מרכז הכובד נוטה לכיוון זנב המטוס, האתגרים והסיכונים הם רבים:

  • היגוי המטוס נעשה רגיש בהרבה. משמעות הדבר היא שהטייס נדרש להקדיש תשומת לב וריכוז מרביים כדי לשלוט במטוס בצורה ראויה. כשמדובר בטיסת מכשירים, הדבר הופך למאתגר הרבה יותר.
  • החזרת המטוס לאיזון אחרי הזדקרות תהיה מאתגרת מאוד.
  • צריכה מוגברת של דלק עקב תדירות השימוש המוגברת במערכות ההיגוי.
  • אי היציבות עשויה לפגוע ביכולת השליטה באופן משמעותי ולגרום להחלקות, פרפורים וסבסובים ובמקרים מסוימים הטייס עשוי לאבד שליטה על המטוס לחלוטין.

אז מה עושים?

כדי להימנע מהסיכונים המיותרים הללו, חשוב שנכלול בבד"ח שלנו את חלוקת המשקלים על המטוס ונקבע מרכז כובד מתאים שיאפשר לנו שליטה מיטבית במטוס. כאשר המטען תואם להגבלת המשקל של המטוס ומחולק בצורה ראויה, אנו כבר מורידים היבט משמעותי אחד בבטיחות הטיסה מהראש.

צוות מדריכי הטיסה של איה תעופה מציב את הבטיחות בראש סדרי העדיפויות ומקנה לך כלים בעלי חשיבות לאין ערוך שעשויים ביום מן הימים להציל את חייך. לאורך כל תהליך ההכשרה שלך, נסייע לך ללמוד לעומק את ההיבטים המשמעותיים ביותר בהכנה להמראה ונכין אותך לטווח רחב של תרחישים. למידע נוסף, אנו מזמינים אותך להשאיר פרטים באתר כעת.

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך