שלבי קורס הטייס בחיל האוויר

הכנה לקורס טיס – מה הם שלבי קורס הטייס בחיל האוויר רבים חולמים לקראת תחילת שירותם הצבאי להתגייס לשורות טייסי חיל האוויר ולהצטרף לטובים ביותר. הדרך אל התואר הנכסף – טייס חיל האוויר – רצופה באתגרים רבים ובמשימות קשות ביותר. במידה וזכית לעבור את גיבוש הטייס ומצאת את עצמך ביום הראשון לשירותך בבית הספר לטייס, עליך להתכונן לתקופה המאתגרת בחייך. מדריך קצר זה יסייע לך ללמוד על השלבים השונים אותם יהיה עליך לעבור במשך שלושת שנות הקורס ויסייע לך להגיע עם יותר מושג על המצופה ממך.

השלב "המכין"

שלב זה, הראשוני ביותר, מספק לחניכות וחניכי קורס הטיס את המיומנויות הבסיסיות הנדרשות מלוחמי צה"ל באשר הם. גם שלב זה מחולק לכמה תתי שלבים.

טירונות 05

במהלך הטירונות המתנהלת במשמעת צבאית קשוחה, יתנסו החניכים באימונים קפדניים בבית הספר ללימודי חי"ר כולל מסעות, תרגילי הסתערות ובחינת כישורי המנהיגות שלהם.

צ'ק סנונית

בשלב המכין פרחי הטיס כבר זוכים בהתנסותם הראשונה בטיסה. ביצוע 15 טיסות במטוסי סנונית משמשות כתהליך מיון שבוחן את יכולתם להטיס.

לימודי תעופה

כמו כן, במהלך שלב זה לומדים פרחי הטיס במשך ששה שבועות תכנים אקדמיים על ידי טובי המרצים בתחום האווירודינמיקה, המתמטיקה והפיסיקה.

השלב הבסיסי

בשלב זה מתחילה הכשרתם של חניכי קורס הטיס כקצינים בצה"ל על כל הכרוך בדבר. לכן, יעברו החניכים בשלב זה בליוויים של אנשי צוות אוויר מיומנים בעלי ניסיון רב שנים, קורסי חי"ר מתקדמים, כולל קורס צניחה וקורס מילוט בו ילמדו על תהליך המילוט הנכון מכלי הטיס בעת מצוקה. לצד אימוני החי"ר והקצונה, ימשיכו החניכים בלימודיהם האקדמיים שיזכו אותם לאחר מכן בנ"ז נוספות לקראת התואר הראשון ובסופו של דבר יזכו לסיכת צוות האוויר, אשר מסמנת אותם כקציני חיל האוויר.

לסיום, ייסגר שלב זה בתרגול תעופה על מטוסים נוספים והטייסים יחולקו למגמות השונות – קרב, מסוקים או תובלה – או נווטים ומכוננים. כל אחת מהמגמות ידרשו הכשרות ייעודיות על מטוסים שונים אשר יכינו אותם לקראת הטסת כלי הטיס אותם יפעילו במהלך שירותם השוטף.

השלב הראשוני

בשלב זה יתחילו חניכי הקורס לרכוש את מיומנויות הטיסה הראשוניות שלהם. שלב זה למעשה נעשה רובו ככולו במהלך טיסות. במקביל, ימשיכו הלימודים האקדמיים בתחום התעופה במתמטיקה מתקדמת, מכניקה, מחשבים ותחומים רבים אחרים הקשורים לתחום הטיסה.

שנת האקדמיה

לאחר השלב הראשוני, נשלחים פרחי הטיס ללימודים אקדמיים בביסל"ט. אל הבסיס מגיעים מרצים מאוניברסיטאות מובילות בישראל על מנת להעביר את פרחי הטיס קורסים שבסופו של דבר יזכו את המשתתפים בתואר ראשון המוכר על ידי אוניברסיטה יוקרתית. כבר בשלבים הראשונים, צוברים החניכים נקודות אקדמיות רבות במהלך לימודי התעופה וכעת מוקדשת שנה אחת ללימודים אקדמיים בלבד במתכונת מרוכזת.

השלב המתקדם

השלב הסופי בקורס בו לומדים פרחי הטיס את השימוש במטוסים המבצעיים הנמצאים בשימושו השוטף של החיל ומסיימים את התואר הראשון. במידה ועברת שלב זה בקורס הטיס נוכל לאחל לך מזל טוב – השלב הבא הוא קבלת כנפי הטיסה והצטרפות לשורות טייסי חיל האוויר.