תעודה רפואית

הדרישות הרפואיות לרישיון הטיס החלטת להירשם לקורס טיס אזרחי? מובטחת לך חוויה יוצאת דופן שתביא לחייך ערך מוסף רב. לפני שנתיישב בקוקפיט ונתחיל בהתנסות הראשונית בהפעלת כלי הטייס, נדרשת בדיקה רפואית מקיפה שמטרתה לבחון שאנו אכן כשירים מבחינה רפואית להפעיל כלי טיס. ללא בדיקה זו ואישור מהרופא המטפל כי ממצאי הבדיקה מראים כי אנו כשירים לכך, לא נוכל להתחיל בקורס, אבל אין ממה לדאוג נדירים המקרים בהם לא ניתנת תעודה רפואית

האם כל רופא רשאי לבצע בדיקת התאמה לטיס?

התשובה היא לא. הבדיקה נערכת אך ורק על ידי רופא תעופתי שהוכר על ידי רשות התעופה האזרחית. אלו זכו להכשרה מקיפה בכלל התופעות הפיזיולוגיות שעשויות לחול בעת טיסה ופועל יוצא מכך גם מכלל המגבלות הפיזיות שעשויות למנוע מאדם לטוס.

מה בודקים?

בעיות רפואיות כרוניות אינן שוללות בהכרח את הכשירות לטיס. מדובר בקריטריונים רפואיים אשר הינם ייחודיים לתחום התעופה. הבדיקה הרפואית נועדה על מנת להבטיח כי אנו יכולים להפעיל את המטוס באופן בטוח ולשלול מצבים רפואיים אשר עשויים לפגום בכושר ובמהירות התגובה המוטורית, בתפיסה המרחבית, ביכולת הקשב וביכולת להעריך מצבים ולקבל החלטות במהירות.

לרוב, נתבקש על ידי הרופא התעופתי לבצע מגוון בדיקות מעבדה דרך קופת החולים שלנו כגון בדיקת שמיעה ובדיקת ראייה ובנוסף תרביות שתן, ספירת דם וצילומי חזה. כמו כן, יימסר לנו טופס אותו נתבקש למלא המפרט את ההיסטוריה הרפואית שלנו. לאחר שירוכזו כל תוצאות הבדיקה והנתונים השונים, יוכל הרופא התעופתי לגבש את חוות דעתו ולהעביר אותה לידי רופא מטעם רשות התעופה האזרחית.

קבלת התעודה

לאחר שיועבר כל המידע הרפואי אל רופא מטעם רשות התעופה האזרחית, תתקבל לידיך התעודה המאשרת כי אין כל מניעה לאשר את השתתפותך בקורס טיס אזרחי. רישיון הטיס למעשה אינו שלם ללא התעודה הרפואית המאשרת את כשירותך להשתמש בו. יש להבטיח כי התעודה מצויה תמיד עם רישיון הטיס, את/ה תקבל/י טלפון מרשות התעופה האזרחית והתעודה תישלח בדואר רשום.

האם קיים הבדל בין התעודות הנדרשות לרישיונות השונים?

לכל רישיון טיס נדרשות תעודות רפואיות שונות הדורשות תנאי סף קפדניים יותר ובעלות אורך תוקף שונה הנע בין 6 חודשים ועד לחמש שנים, בהתאם לסוג הרישיון וגיל הטייס. על מנת לחדש את התעודה, יש לעבור את הבדיקה בשנית מול הרופא התעופתי.

השגת את תעודת ההתאמה לטיס?

אנו מזמינים אותך להתנסות בטיסת היכרות שעשויה להפוך לשיעור הראשון שלך בדרך לרישיון הטיס האזרחי שלך. לחוויה מרגשת ורכישת מיומנות ייחודית ויוקרתית בעלת יתרונות רבים, אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר.

הבדיקות הנדרשות לצורך הוצאת תעודה רפואית ראשונית לרישיון מתלמד
  • צילום חזה
  • ספירת דם כללית, כולסטרול וסוכר בצום
  • בדיקת שתן כללית
הבדיקות הנדרשות לצורך הוצאת תעודה רפואית ראשונית - לרישיון טייס מסחרי סוג  -  I  - 
  • ספירת דם כללית, כולסטרול וסוכר בצום
  • בדיקת שתן כללית
  • צילום חזה
  • אודיומטריה - בדיקת שמיעה במכון שמע
  • ארגומטריה - בדיקת לב במאמץ
  • לשלם אגרה באתר רתא
  • לתאם בדיקה אצל רופא תעופתי

התעודה הראשונה נשלחת על ידי רת"א ולא על ידי הרופא התעופתי (הוא שולח אליהם וזה עובר דרכם וחוזר אל הטייס בדואר רשום)