תעופה ומוטיבציה: על אחת התכונות ההכרחיות ביותר לטייסים

תעופה ומוטיבציה: על אחת התכונות ההכרחיות ביותר לטייסים

מאחורי כל שאיפה לעבור הכשרה בטייס, עומד כוח מניע אדיר. מוטיבציה, או הנעה בעברית, היא היסוד העומד בבסיס כל פעולה שאנו בוחרים לעשות וכשזה מגיע למשימה מאתגרת כמו שליטה בכלי טייס, היא הופכת לתנאי הכרחי. מסלול להכשרת טייסים הוא מאתגר ואינטנסיבי למדי. לאחר שנים של לימודים ותרגול, מבחנים מפרכים ואתגרים פיזיים ורגשיים לא פשוטים, קשה להאמין שנוכל לצאת מהתקופה הזו מרוצים ונגשים את כל ההישגים הללו ללא מנה הגונה של מוטיבציה. לכן, חלק בלתי נפרד מהכשרת הטייס, כולל היכרות מעמיקה עם המקורות למוטיבציה האישית שלנו.

כישרון אינו תמיד מספיק

אין ספק שהתדמית היוקרתית של המקצוע, תנאי ההעסקה האטרקטיביים ואורח החיים ההרפתקני הם מהגורמים המרכזיים שמניעים אדם להכשיר את עצמו בתחום הטיס. עם זאת, מחקרים רבים מוכיחים כי מעטים המקרים בהם אלו המניעים היחידים. ברוב המקרים, הרגע בו טייס חדש מתיישב בקוקפיט מהווה הגשמה של חלום ארוך שנים. ברוב המקרים, מדובר באמביציה שהחלה כבר בילדות. מסתבר שמדובר בהרבה יותר מתופעה נפוצה, אלא בתנאי הכרחי להכשרת טייס.

אנו יכולים לעבור הכשרה מקיפה ולהחזיק בכל המיומנויות הנדרשות כדי להטיס מטוס. עם זאת, נתונים מחקריים מראים כיום באופן חד משמעי שלא החוסן הרגשי וההתלהבות שמגיעה עם המוטיבציה הגבוהה, סביר מאוד להניח שהתהליך ייקטע באיבו. ללא כוח מניע אדיר שעומד בבסיס התהליך, סביר להניח שהוא לא יהיה בר קיימא.

המוטיבציה היא שריר שיש לאמן

בתחילת הכשרתם, מגיעים טייסי העתיד חדורי מוטיבציה אדירה וכל התנסות מעוררת התלהבות. בשלב זה, אנו מסתערים על כל אתגר בהתלהבות ואוחזים בכל יום בסטיק כשאנו חדורי מטרה וממוקדים. עם זאת, גם החלום הגדול ביותר שלנו עשוי להישחק עם הזמן. במובנים רבים, זהו המובן העמוק ביותר של הביטוי "היזהרו במשאלותיכם". לאחר שהן מתגשמות, אנו עשויים לגלות שעם הזמן, הדבר כבר לא מלהיב אותנו באותה מידה.

לכן, חלק בלתי נפרד מהכשרתו השוטפת של הטייס היא עידוד ושימור המוטיבציה. לצד התרגול המתמיד וההכשרה בציוד ובטכניקות חדשות, חשוב לוודא שנעבוד גם על ההיבט הרגשי והפסיכולוגי ונזכור מדוע נכנסנו לעולם הזה מלכתחילה.  

היבט בלתי נפרד בבטיחות הטיסה

מדובר בהרבה יותר מהתחושה הטובה שלך במהלך הטיסה. מוטיבציה ירודה עשויה להציב בפנינו לא פעם סיכונים רבים במהלך הטיסה. הדבר לא אמור להפתיע אותנו. אחרי הכול, כולנו מתפקדים פחות טוב כשאנו עושים דברים שלא מתחשק לנו לעשות. אנו נעשים זחוחים, פחות ממוקדים ולא מקפידים על כל הנהלים. בתנאים כאלו, הסיכון לכשלים הוא גבוה בהרבה. ניהול בד"ח בלתי מוקפד, חוסר ריכוז ותקשורת לקויה עשויים לא פעם להוביל גם לאירועים בטיחותיים.

עכשיו, כשהמוטיבציה בשיאה, זה הזמן לנתב אותה אל המקום המתאים ביותר ולעבור הכשרה עם מומחים מובילים בתחומם. צוות איה תעופה מזמין אותך להשאיר פרטים באתר ולקבל פרטים נוספים על תוכנית לימוד הטיס שלנו.

הזן שם
הזן מספר טלפון (10 תווים)
הזן אימייל
הזן הודעתך